Üniversite için para biriktirmek isteyen ebeveynler, yüksek öğrenim için para biriktirmek için vergi avantajlı bir yol olarak uzun süredir 529 üniversite tasarruf planına yöneldi.

Sallie Mae’nin 2015 How America Saver for College anketine göre, ebeveynlerin% 89’u üniversitenin çocuklarının geleceğine bir yatırım olduğuna inanırken, tasarruf edenlerin yalnızca% 27’si 529 üniversite tasarruf planı kullanıyor. Dahası,% 48’i günümüzün mevcut faiz oranı ortamında bu tür tasarruf araçlarından düşük getiriye rağmen geleneksel bir tasarruf hesabı kullanıyor. 529 planları caziptir çünkü ebeveynler borsaya para yatırabilir ve umarım parayı harç, kitap, oda ve yemek gibi nitelikli yüksek öğrenim harcamaları için kullandıklarında vergilendirilebilir bir olay ile karşılaşmadan tasarruflarını artırabilirler.

Bu yıl için 529 planındaki en büyük ve en yararlı değişikliklerden biri, şimdi üniversite gideri olarak düşülebilecek şeydir.

Sallie Mae sözcüsü Rick Castellano’ya göre, geçmişte ebeveynler bilgisayarları, tabletleri ve diğer elektronik cihazları nitelikli bir eğitim gideri olarak düşüremiyorlardı, ancak şimdi yapabilirler. Yaklaşık yirmi yıl önce 529’lar için kurallar kabul edildiğinde, bilgisayar ekipmanı her sınıfta bulunmazdı ve her üniversite öğrencisinin kalçasına takılırdı. Şimdi, bu neredeyse ülke çapındaki üniversite kampüslerinde bir gerekliliktir.

Hükümet, ailelere 529 birikimlerinin kendilerine sağlayabilecekleri konusunda daha fazla esneklik sağlamanın yanı sıra, öğrencilerin ceza almadan okuldan ayrılmalarını kolaylaştırdı. 1 Ocak’a kadar, 529 üniversite tasarruf planından para kullanan ve her ne sebeple olursa olsun okulu terk etmek zorunda kalan öğrencilerin parayı 529 tasarruf planına tekrar yatırmalarına izin verilmedi. Bu, bir hastalık, ailevi acil durum veya başka bir durumun öğrencinin üniversiteye gitmesini engellemesi durumunda, başlangıçta kolej için ödenen paranın gelir olarak değerlendirileceği ve buna göre vergilendirileceği anlamına geliyordu. Üniversite Tasarruf Planları Ağı’nın başkanı Betty Lochner, “529’lar parayı aldığınızda bunu bir dağıtım ve tamamlanmış bir işlemmiş gibi değerlendirdi” diyor.

Hepsi bu yıl değişiyor. Artık, herhangi bir nedenle üniversiteden çekilmek ve öğrenim ücretlerini geri almak zorunda olan öğrenciler, 529 hesabına yeniden yatırım yapabilir ve vergi faturasından kaçınabilirler.